FIR GOVERNMENT

The FIR – Fédération International de Racketlon is governed by the FIR COUNCIL which is elected by the FIR GENERAL MEETING consisting of the country representatives of all FIR member countries. More information see FIR STATUTES.

 

FIR GENERAL MEETING

The country representatives of the FIR member states come together for an Annual General Meeting at least once a year. The FIR General Meeting presently (1.1.2018) consists of 41 member countries on five continents, see FIR MEMBER COUNTRIES.

 

FIR COUNCIL

The FIR Council is elected by the FIR General Meeting for a period of 3 years. The present FIR Council is in office from 1.1.2018 until 31.12. 2020.

 

FIR PRESIDENT

On 25.08.2018 FIR AGM unanimously elected Duncan Stahl to FIR Executive President including his proposed Council team from 2018 to 2020.

FIR COUNCIL 2018 – 2020
President Duncan Stahl (GBR)
Vice-President Graham King (SUI)
Treasurer Amke Fischer (GER)
Rankings Poku Salo (FIN)
Head of Delegates Kresten Hougaard (DEN)
World Tour Officer Kirsten Kaptein (NED)
Player & Member Country Representative Dan Busby (GBR)
Non-European Racketlon Development Frank Kleiber (GER)
Social Media Anna-Klara Ahlmer (SWE)
EU Projects Marcel Weigl (AUT)
Rules Officer Hans van Daele (BEL)

 

 

FIR AUDITORS

Two auditors are elected by the Annual General Meeting with the task to permanently check and audit the Finances of FIR. The present FIR Auditors are in office from 1st of January 2018 until 31st December 2020.

FIR AUDITORS 2018 – 2020
Patrick Wartia (SWE)
Joachim Gersdorf (GER)

 

FIR BOARD OF ARBITRATION

To sort out all conflicts and disputes inside and among members of the FIR the General Meeting has installed a Board of Arbitration consisting of three persons. The Board decides with a majority of votes. and its decisions are final within the FIR.

FIR BOARD OF ARBITRATION 2018 – 2020
Karim Hanna (SUI)
Zigmars Puikevics (LATVIA)
Carola Von Heimburg (GER)

 

FIR BANK ACCOUNT

Oberbank AG
BIC/Swiftadress: OBKLAT2L
IBAN: AT301515104201040880